PRAKTIKALUGU: äriõpilased kogesid, et lõuna pool on stiilne hilinemine normaalne

Date created 27.12.2017

Ametikooli väikeettevõtja eriala õpilased osalesid detsembri algul Hollandis Rotterdamis rahvusvahelisel ärikoolitusel.

Kõik algas kevadel, kui meie kursusejuhendaja Jane Mägi kirjutas Facebooki gruppi, et vabanes kaks kohta novembris-detsembris Rotterdamis aset leidvale ettevõtluskoolitusele, kusjuures sõidu- ja elamiskulud katab Erasmus+ programm. Me olime mõlemad asjast huvitatud ja sügisel oligi asi lukus – kaks kohta täidetud ja minek. Enne, kui Eestist minema saime, tuli veel koolis mõned lepingud ja dokumendid korda ajada, ööbimiskoht otsida ja olimegi valmis. Meiega koos tuli ka meie inglise keele õpetaja Ian. Lend Hollandisse kulges muretult. Me üürisime kolmekesi kaheks nädalaks kesklinnast eemal, aga väga vinges rajoonis asuva kahekorruselise korteri, mille host oli super lahke ja alati abivalmis. Kooli/kesklinna ja korteri vahel liikusime enamasti metrooga, mis toimis nagu kellavärk.

Koolis olime alati kohal 10-15 minutit varem, nagu eestlastele kombeks. Saime omal nahal tunda, et lõunamaa inimeste ajaarvamine käib pisut teisiti kui meil ja stiilne 15-minutiline hilinemine on näiteks prantslaste jaoks isegi ärikohtumistel igati normaalne.

Programmis osalesid lisaks meile veel Soome, Põhja-Iirimaa, Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania ja Hollandi õpilased – kokku 36 noort ja ilusat inimest. Muidugi ei saa mainimata jätta ka meie üliägedaid õpetajaid Tom`i ja Wesley`t, kes ilmselgelt armastavad oma tööd. Kogu meie kirju seltskond oli väga ühtehoidev ning tegime ka vabal ajal palju asju koos. Inglise keele tase oli küll väga erinev, aga just see kultuuride erinevus oligi see, mis meid liitis, pani meid proovile ja tekitas tahtmist rohkem suhelda. Meie seltskond sai nii lähedaseks, et juba organiseeritakse uut kokkusaamist Pariisis.

Programm oli hästi ette valmistatud ja mitmekesine. Kahe nädala jooksul tegelesime projektiga, mille käigus pidime erinevate riikide õpilastest koosnevates gruppides looma etteantud toote turustamiseks rahvusvahelise firma. Erinevate ülesannete käigus pidime kõik oma seni omandatud oskused täisvõimsusel tööle panema, et oma grupp funktsioneerima saada. Kogu selle projekti võitis Mareki võistkond, kelle tooteks oli help robot.

Kahe nädala jooksul külastasime ka Euroopa suurimat kaubasadamat, Rotterdami suurimat jäätmekäitlusfirmat, samuti peamiselt korkkraanide ja ventiilidega tegelevat ettevõtet Econosto. Tutvustasime ka oma riike ja koole, lisaks olid meil äri inglise keele ja hollandi keele tunnid, korraldati ka erinevaid workshop`e. Ühel päeval korraldati meile kooli restoranis kolmekäiguline ärilõuna, kus räägiti ärietiketist ning anti näpunäiteid, kuidas erinevate kultuuride esindajatega asju ajada.

Hollandis saavad head lapsed kingitusi juba 5. detsembril ning ka meil käis sel päeval külas Sinterklaas, kes on pärit Hispaaniast, koos oma mustanahaliste (st mustaks värvitud) „päkapikkudega“. Saime emakeelsete jõululaulude eest endale ka väikese kingituse välja lunastada.

Hollandi loodus on ilus, maakohad hästi hoitud ning teed korras. Oli aga paar asja, mis natuke häirisid ja mis Eestis on kindlasti paremad – esiteks oli seal tualettides käte pesemiseks ainult külm vesi; teiseks ei aktsepteerinud paljud kohad MasterCardi; kolmandaks olid linna tänavad täis suitsukonisid, nätsusid, pudeleid ja muud sodi, mida Eestis naljalt ei näe.

Maarja Vokk
Marek Udeküll

Last changed 31.08.2018.