Üldiselt korraldab ametikool kolm sisseastumisavalduste vastuvõttu aastas: talvine (detsembris-jaanuaris), kevadine (aprillis) ja suvine (juuni-august).
Eeldus alustamiseksEelneva haridusnõudeta. Vanus vähemalt 17
Õppeaeg1 aasta
KUTSEVALIKUÕPE – mis see on?
Kutsevaliku õpe on noori erialaseks kutseõppeks või tööturule suundumiseks ettevalmistav tasemeõpe.
Sihtgruppi kuuluvatel õpilastel on võimalus saada ülevaade Kuressaare Ametikooli erialadest ja partnerorganisatsioonide poolt pakutava toe võimalustest. Partneriteks on Saaremaa Laste ja Perede Tugikeskus, Rajaleidja, Eesti Töötukassa, Kuressaare Avatud Noortekeskus ja Noorte Tugila, Noortegarantii Tugisüsteem, Kuressaare Täiskasvanute Gümnaasium, Saaremaa valla lastekaitse- ja sotsiaalosakonna spetsialistid, tööandjate esindajad jt.
Õppekava sisaldab praktiliste oskuste, sotsiaalsete oskuste, üldpädevuste ja võtmepädevuste ning ülekantavate oskuste arendamist.
Kutsevaliku õppe raames pakutakse õpilastele suurendatud individuaalset tuge, seda eelkõige lähtudes hariduslikust erivajadusest.
Sihtrühmaks on vähemalt 17-aastased õppima asuda soovijad (kuid mitte vanemad kui 26 aastat), keda iseloomustab üks alljärgnevaist:
põhihariduseta, kuid soovivad siseneda kutseõppesse;
on katkestamas või katkestanud õpingud Kuressaare Ametikoolis;
põhi- või keskharidusega, kuid ei ole jätkanud õpinguid;
haridusliku erivajadusega inimesed, kelle soov on alustada kutseõpet;
saanud varasemalt tõhustatud või erituge õppimisel ja vajavad sellist tuge ka kutseõppeasutuses;
sisserännanud ja/või puuduliku eesti keele oskusega noored
või/ja kellel on
püsivad õpiraskused;
emotsionaalsed ja/või käitumisraskused.
Erialal õpitakse
Põhiõpingute moodulites
Õpitee ja töö muutuvas keskkonnas
Õpioskused
Õiguse alused
Eesti keel
Inglise keel
Matemaatika
Kehaline kasvatus
Individuaalne tegevus
1/3 põhiõpingute mahust on individuaalne toetamine ja nõustamine. Õpetajad koostavad õppematerjalid lähtuvalt iga õpilase olemasolevast tasemest, võimetest ja seatud eesmärkidest.
Valikaineid saab õpilane ise valida. Kutsevalikuõppes on olulisel kohal õppija kaasatus õppeprotsessi nii eesmärkide seadmisel kui ka saavutatu hindamisel.
Kooli õppekavas ja individuaalses õppekavas seatud õpiväljundite saavutamist õpingute jooksul ja lõpus hindab nii õpilane ise kui ka kutsevaliku õppekavaga seotud personal.
Õpiväljundite saavutatust hinnatakse mitteeristavalt (A). Õppija arengule antakse sõnalist tagasisidet kujundava hindamise põhimõtteist lähtuvalt.
Kui õppekavas seatud õpiväljundid on saavutatud, loetakse kutsevaliku õpe läbituks ja õppijale väljastatakse kooli lõputunnistus koos hinnetelehega.
Kaugemalt tulijad saavad õpingute ajal elada ametikooli õpilaskodus>.
Tugisüsteem
Kogu õpingute perioodil saavad õpilased vastavalt vajadusele tugispetsialistidelt eri- ja sotsiaalpedagoogilist nõustamist ja tuge ning karjäärinõustamist, vajadusel ka psühholoogilist abi. Individuaalset tuge pakuvad õpilastele muidugi ka õpetajad.
Kutsevaliku õppe õppekava õpilane on kutseõppe tasemeõppe õpilane ning talle laienevad kõik tasemeõppe õpilase kohustused ja õigused (sh toetused). Osalejatele pakutakse mitmekülgset nõustamist, koolilõuna toetust, sõidutoetust. Õppijal on Haigekassa kindlustus.
Töö ja -edasiõppimisvõimalused
Kutsevaliku õpe on kutseõppeks ettevalmistav tasemeõpe, millega omandatakse teise kvalifikatsioonitaseme õpiväljundid ja valmisolek õpingute jätkamiseks ning tööturule siirdumiseks.
Sisseastumise ajakava
Talvine vastuvõtt
Dokumentide esitamine 28.11.2022 kuni 8.01.2023.
Vestlus toimub 12.01 kell 10 ruumis Õ201.
Kool kinnitab vastuvõtu tulemused 19.01.2023.
Õpilaskandidaat kinnitab õppima asumise hiljemalt 23.01.2023.
Õppetöö algus veebruaris 2023.
Suvine vastuvõtt
Dokumentide esitamine 1.03.2023 kuni 6.08.2023.
Vestlus 08.08 kell 10 ruumis Õ-201.
Vastuvõtu tulemuste kinnitamine kooli poolt 16.08.2023.
Õppimatuleku kinnitamine õpilaskandidaadi poolt hiljemalt 21.08.2023.
Sisseastumisvestlusel viiakse läbi intervjuu, kuhu on kaasatud karjäärinõustaja. Karjäärinõustaja analüüsib intervjuu põhjal õppija motivatsiooni, toe vajadust ja õppekava sobivust konkreetsele õppijale.
"Õppekava võimaldab hoida end aktiivsena, soodustab kooliskäimise ja õppimise harjumuse teket ja püsimist ning annab võimaluse avastada oma tugevused, millele toetudes oma edasist teed haridus- ja töömaailmas kujundada."
Marju Põld
karjäärinõustaja
Kutsevaliku õppe rahastus
Projekt viiakse ellu Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide 2014–2021 programmist „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“ rahastatava vooru „Kutsevaliku õppe rakendamine kutseõppeasutustes“ projektist “Kutsevaliku õppe rakendamine Kuressaare Ametikoolis”. Projekt kestab 1.09.2021-30.06.2023.