Roheteemaline õpiränne Hollandisse andis inspiratsiooni

Loomise kuupäev 28.02.2023

Osalesime projektijuht Ave Paaskiviga veebruari keskel Hollandis Groningenis õpirändel, mille eesmärk oli koguda ideid ja inspiratsiooni roheteemade arendamiseks ametikoolis.

Võõrustajaks oli Hollandi kirdenurgas tegutsev regionaalne koolituskeskus Alfa-College, kus on 12 000 õppijat ja 1100 töötajat. Groningen on meie mõistes suur linn 225 000 elanikuga, kellest 50 000 on üliõpilased. Elamispindadest on suur puudus. Külastasime linna servas asuvat väliõppekohta jurta ja ehitusõpilaste pooleliolevate majaprojektidega, kuhu lähiaastatel pidi kerkima uus 5000 korteriga asum. Kusagil lõikas ekskavaator juba roostikku.

Osalesime õppekäigul koos partneritega varasemast rahvusvahelistumist käsitlenud projektist REXVET. Lõuna-eurooplased Itaaliast ja Hispaaniast peavad Hollandi ja Soome koole, samuti ka meid, jätkusuutlikkuse osas kaugemale arenenuks. Seda nii õpetajate teadlikkuse kui ka igapäevase tegevuse osas.

Mõeldakse rohelisele jalajäljele

„Mina sain inspiratsiooni õpirännete korraldamise osas. Alfa-Colleges on õppijad ja õpetajad selles osas palju iseseisvamad, näiteks ei osta keegi nende eest ära lennupileteid. Rohkem mõeldakse rohelise jalajälje peale ja õpirändel on õppijatel teiste hulgas ka roheteemalised ülesanded. Õppimise ja juurutamise koht ka meie jaoks.

Õpirände teema kõrval hakkas silma, et roheteemadega seonduv on hästi nähtav. Sama kehtib ka õppetöötulemuste kohta – igal sammul võis näha õppijate kavandeid või juba valmis töid. Mulle meeldiks, kui meil ka nii oleks. Väga meeldisid erinevad plakatid või kleebised, mis tegid puust ja punaseks näiteks mõõtühikud vms teemad, pidevalt silma all ja jääb lõpuks meelde küll,“ rääkis Ave.

Saime kahe päeva jooksul näha nii erialaspetsiifilisemaid kui ka üldiseid rohetegevusi. Mõned neist tekitasid siiski küsimusi: kas juuksurite kasutatavad ühekordsed paberist rätikud on ikka väiksema ökoloogilise jalajäljega kui varem kasutatud puuvillaste rätikute pesemine.

Kohvikus kasutati biolagunevaid papist taldrikuid või puidust nuge-kahvleid, mis kõik olid ühekordsed. Igatahes kinnitati, et juuksurite kasutatavate vahendite ökoloogiline jalajälg on välja arvutatud. Organisatsioon Green Scissors kogub kokku ka kõik klientidelt maha lõigatud juuksed, et neist valmistada parukaid.

Oleme sügisest alustanud samade projektipartneritega ka uue Erasmus+ KA2 projektitaotluse koostamist. Eesmärk on vahetada parimaid praktikaid selles osas, kuidas igapäevases õppetöös käsitleda ÜRO üleilmseid säästva arengu eesmärke (Sustainable Development Goals), luua uusi õppematerjale ning pakkuda ka õppijatele võimalust kohtuda ning arutada nendel teemadel eakaaslastega teistest riikidest.

Taavi Tuisk

Viimati muudetud 28.02.2023.