Keraamikute praktika Hispaanias oli mitmekülgne

Loomise kuupäev 06.06.2018

Kuressaare Ametikooli keraamika eriala õpilased Piret Pihl, Kadri Räis ja Tiiu Jalakas käisid Erasmus+ programmi raames Madriidis praktikal 3.aprill – 1.mai 2018 Madrid Square vahendusel.

Praktikabaasiks olid Marphil PotteryGym. Tegemist oli avatud stuudioga, kus üheskoos toimetasid kunstnikud ja hobikeraamikud ning viidi läbi erinevaid keraamika kursusi.

Ruumi esimeses osas tegutsesid juhendaja käe all õpilased – õpiti savi treimist, erinevaid voolimistehnikaid, kipsvormi valmistamist jne vastavalt õpilaste soovile. Suurt tähelepanu pöörati erinevatele dekoreerimistehnikatele, õppimist alustati madalkuumussavidega. Tagumises osas rentisid oma kunstiprojektide ja tarbeesemete teostamiseks tööpinda kunstnikud ja hobikeraamikud.

Tänu sellisele töökorraldusele saime osa kõikide tegemistest ja oli võimalus jälgida erinevate kunstnike tööprotsessi. Meile pakuti võimalust töötada erinevate savidega, valmistasime stuudiole glasuuriproove ning abistasime kursuste ettevalmistamisel erinevate eeltöödega, nt saviplaatide ja kausside vormimine angobeerimise kursuse jaoks, valmistasime stuudioruumidele dekoratiivsed sildid.

Proovisime järgi kõikvõimalikud dekoreerimisvõtted, eriti huvitav oli Hispaanias traditsiooniline cuerda seca tehnika, serigraafia raami valmistamine ja pabersavi tegemine.

Teostasime ka oma loomingulisi projekte. Stuudios tutvusime ka Argentiina kunstnikuga, kes töötas keraamika koolis – Escuela de Arte Francisco Alcantara Ceramica, ning kutsus meid kooli vaatama. Selle kooli kõrval asus veel üks keraamikakool, Escuela de Ceramica de la Moncloa, mis on olnud eelmistel aastatel Kuressaare Ametikooli praktikabaasiks. Saime mõlemat kooli külastada ning vesteldada õpetajate ja õpilastega.

Loomulikult kulus enamus vabast ajast muuseumides ja kaunites Madriidi parkides, jõudsime ka Toledos ära käia. Toledo muuseumis on rikkalik keraamika väljapanek, samuti Madriidi Tarbekunstimusseumis.

Soovituseks järgmistele praktikantidele – enamikes muuseumites on tasuta külastusajad, neid tasub jälgida, kuningalossi aga minge piletiga, siis lastakse ka lossi tubadesse.

Arvan, et meie Madriidis veedatud aeg läks igati asja ette – tulime tagasi uute kogemuste ja oskustega!

Aitäh, Kuressaare Ametikool ja Erasmus+!

Tiiu Jalakas
KER-16

29.05.2018

Viimati muudetud 21.08.2018.