Elektriautode projektis õpitakse Norra ja Rootsi kogemustest

Loomise kuupäev 07.12.2021

1.-2. detsembril toimus projekti "What can we do together when the automotive sector is digital" esimene kohtumine Norras.

Projekt on küll juba terve aasta kestnud, aga kokku saadi näost näkku esimest korda. Vastuvõtja oli Byåsen videregående skole Trondheimis, mis on 1000 õppijaga kool, kus lisaks autoerialadele õpetatakse ka külalismajanduse erialasid ja paari disainieriala.

Kahe päeva jooksul külastati mitmeid autoesindusi, nagu Toyota, Mercedes ja Tesla. Arutati, kuidas koolina olla valmis olukorras, kus hübriid- ja elektriautode järjest kiirem areng ja keskkondlik surve vähendamaks süsinikdioksiidi heitmete hulka peaks päädima olukorraga, kus aastaks 2035 on diisel- ning bensiinimootoriga sõidukid keelatud.

Juba praeguseks on paljud tootjad vähendanud ka oma hübriidsõidukite tootmise mahtusid. On selge, et 15 aasta pärast saame me soetada vaid elektrilisi autosid. Näiteks Norra Mercedese esinduses on juba praegu 90% müüdavatest autodest elektrilise- või hübriidajamiga. Norra üldine uute autode müügistatistika näitab samuti, et enam kui pooled riigis ostetavad autod liiguvad elektri toel. Muidugi on kõiges sellel oma osa ka toetustel, mida riik jagab. Samas rõhutati, et me ei tohi ära unustada ka sisepõlemismootoritega sõidukeid, sest neid liigub teedel veel pikalt. Norras on umbes 2,5 miljonit sisepõlemismootoriga sõidukit ja umbes 450 tuhat elektrilise või hübriidajamiga masinat.

Sellest lähtuvalt pole vist ka väga imestada, et Norras on jõutud paar pikka sammu meist ette, mis puudutab elektriautode hoolduse ja remondi õpetamist. Paraku Eesti koolides on see siiani vaid väga põgusalt puudutatav teema. Projektipartneriteks on meil lisaks norrakatele ka rootslased ja nemadki on meist eespool nii oma kutsestandardi kui ka õppematerjalidega. Meie jaoks on see muidugi hea – on kellelt õppida ja eeskuju võtta. Ehk jäävad ka mõned “jalgrattad leiutamata”.

Projekti eesmärk ongi jagada kogemusi, jõuda arusaamiseni, milliseid vahendeid ja õppematerjale ja õpetajakoolitust on vaja, et oleksime valmis oma õpilastele elektriautodest rohkem teadmisi jagama. Et nad ikkagi oleks valmis vastama tööandja nõuetele.

Loe projekti kohta siit>

Viimati muudetud 09.12.2021.